fbpx
Connect with us

Actualitate

Scurt-metrajul ,,Umanitate și Prejudecată” , despre viața unui adolescent sirian , realizat de elevii clujeni în cadrul proiectului ,,Euroscola”

Published

on

Vineri, 19 mai 2017, va avea loc la Cinema Victoria din Cluj–Napoca proiecţia filmului de scurt-metraj,,Umanitate şi prejudecată”, care va rula în cadrul proiectului pentru elevii de liceu din județul Cluj ,,La cinema ajungi cineva”, proiect iniţiat de către I.Ș.J. Cluj, CJRAE și Asociația Culturală Art-Cord.

Aceasta este o producţie artistică a elevilor din clasele a IX-a şi a X-a de la Colegiul Naţional ,,George Coşbuc”, Cluj-Napoca,membri ai trupei de teatru ,,Faţă-n Faţă”,coordonaţi de către doamna prof. Germina Breaz şi doamna prof. Laura Zaharie.

Filmul a fost distins cu locul I pe ţară în cadrul Concursului național şi european,,Euroscola, ediţia a IX-a din anul școlar 2016-2017, organizat de către Parlamentul European din Strasbourg în parteneriat cu ministerele educaţiei din fiecare ţară UE.

http://www.europarl.ro/ro/ue_si_tinerii/euroscola.html

Ȋn acest proiect, care a avut ca temă „Criza emigraţiei într-o Europă a valorilor”, elevii au creat un scenariu original şi au realizat un film de scurt-metraj cu titlul „Umanitate şi prejudecată” în care au prezentat situaţia ingrată a unui adolescent sirian, obligat de împrejurări să se integreze într-o clasă de liceu din România. El este supus iniţial atitudinii intolerante din partea noilor colegi care se tem de un eventual atac terorist, dar demonstrează în scurt timp calităţi umane surprinzătoare şi reuşeşte să câştige respectul şi încrederea „adversarilor” săi.

Ca urmare a acestei performanţe, echipajul Colegiului Naţional „George Coşbuc” Cluj-Napoca, însoţit de către doamna prof. Germina Breaz şi de către domnul director, prof. Valentin Maxim Oros, au participat joi, 11 mai 2017, la activităţile comune în plenul Parlamentului European din Strasbourg alături de colegii lor europeni, într-un cadru multilingvistic şi într-o atmosferă dinamică, prin care li s-a oferit prilejul de a vedea în mod direct procesul decizional al Uniunii Europene.

Pentru o zi reprezentanţii noştri au avut ocazia să ocupe fotoliile de deputaţi în Hemiciclul Parlamentului European. Ȋn deschiderea lucrărilor elevii Tudor Drăgan şi Vlad Mureşan din clasaa IX-a G1 au ţinut fiecare câte un discurs (în limbile germană şi engleză) de prezentare  a colegiului şi a oraşului nostru, prilej pentru promovarea imaginii instituţiei de învăţământ preuniversitar şi a comunităţii clujene în plan european.

Elevii noştri au intrat în dialog cu vice-preşedintele Parlamentului European, doamna Ulrike Lunacek, au dezbătut, au negociat, au votat pentru găsirea unor soluţii şi au adoptat unele rezoluţii privind problemele reale la nivel European,precum mediul şi energia din surse regenerabile, securitatea şi drepturile omului, asistenţa pentru dezvoltare, viitorul Europei, migraţia şi integrarea, locurile de muncă pentru tineri. La dezbaterile finale, echipajul românesc reprezentat de către elevii de la Colegiul Naţional „George Coşbuc” s-a remarcat printr-o implicare foarte activă, având trei intervenţii directe ale elevilor Rareş Chiorean şi Valentina Tincu clasa a X-a G2, iar Ştefan Negoescu, clasa  a IX-a G2 a fost votat în grupul de dezbatere pentru a răspunde întrebărilor din plen în problema rezoluţiei privind mediul şi energia din surse regenerabile.

Ceea ce ne-a determinat încă de la început în lansarea şi dezvoltarea proiectului educativ  ,,Euroscola” a fost dorinţa de a-i provoca pe tinerii noştri la o experienţă unică prin care să înţeleagă ce reprezintă exerciţiul democratic şi să cunoască nemijlocit mecanismele de funcţionare a înaltului for decizional european. Nu în ultimul rând am urmărit să le trezim elevilor conştiinţa apartenenţei noastre, ca naţiune, la marea familie a comunităţii europene în cadrul căreia se pot manifesta pe deplin, îşi pot extinde cunoştinţele şi, mai ales, pot să stabilească legături cu tineri de pretutindeni trecând fontierele lingvistice şi culturale.

Suntem onoraţi că în acest an vocile tinerilor noştri elevi clujeni s-au făcut auzite în cel mai înalt for democratic european şi aşteptăm un public cât mai numeros la proiecţia care va avea loc vineri, 19 mai 2017, la Cinema Victoria, Cluj-Napoca.

Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele Știri

Actualitate8 ore ago

Cîțu: Ora de educație sexuală va fi obligatorie, cu posibilitate de retragere, ca și religia

Premierul Florin Cîțu tranșează problema introducerii educației sexuale în școli: ora va fi obligatorie, pe modelul opt out (părinții își...

Actualitate8 ore ago

S-a SPÂNZURAT la câteva zile după ce a produs un accident, beat fiind

Un barbat in varsta de 52 de ani din localitatea Valea Grosilor, comuna Vad, si-a luat viata aseara, cuprins cel...

Actualitate8 ore ago

Primăria Câmpia Turzii ia măsuri pe perioada caniculei. Vezi recomandările!

ᴘʀɪᴍĂʀɪᴀ ᴄÂᴍᴘɪᴀ ᴛᴜʀᴢɪɪ ɪᴀ ᴀᴛɪᴛᴜᴅɪɴᴇ – ᴍĂsᴜʀɪ ᴅᴇ ᴀsɪsᴛᴇɴȚĂ Îɴ ᴘᴇʀɪᴏᴀᴅᴀ ᴄᴀɴɪᴄᴜʟᴇɪ Primăria Câmpia Turzii ia măsuri pe perioada caniculei....

Actualitate8 ore ago

Cum poți obține finanțare pentru un business verde?

Sustenabilitatea a devenit în ultimii ani unul dintre ingredientele cheie ale succesului pe termen lung al companiilor și startup-urilor vizionare....

Actualitate8 ore ago

Una dintre cele mai mari companii din China, interesată să investească în Cluj. Vezi în ce domenii!

Vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, domnul Marius Mînzat, a primit miercuri, 23 iunie 2021, vizita domnului Zhang Jianchao, director pe Europa...

Actualitate8 ore ago

La Cluj-Napoca e cod portocaliu de CANICULĂ. Ce recomandă autoritățile?

Primăria Cluj-Napoca  recomandă cetățenilor să respecte o serie de măsuri, având în vedere transmiterea la nivelul municipiului Cluj-Napoca a codului portocaliu de caniculă...

Actualitate9 ore ago

Tânăr de 19 ani, drogat și fără permis, la volan

La data de 22 iunie a.c., în jurul orei 20.00, poliţiştii Secţiei 8 Poliţie Rurală Huedin au oprit pentru control...

Actualitate9 ore ago

Continuă realizarea de accese pentru cele peste 2000 de proprietăți situate pe drumurile județene din Cluj

Continuă realizarea de accese pentru cele peste 2000 de proprietăți situate pe drumurile județene din Cluj Consiliul Județean Cluj continuă,...

Actualitate9 ore ago

Avram Gal, vicepreședintele ALDE România: ,,Introducerea propagandei sexo-marxiste în școli expune copiii la un discurs ce nu are nimic a face cu procesul educațional”.

Avram Gal, vicepreședintele ALDE România: ,,Introducerea propagandei sexo-marxiste în școli expune copiii la un discurs ce nu are nimic a...

Actualitate14 ore ago

Cluj: Copiii au aruncat gunoaie pe geamul mașinii apoi au fost siliți să curețe toată zona. Așa se face educație?

Copiii sunt copii și oricât am insista pe educația lor, tot mai greșesc uneori. Important e ca părinții să fie...

Actualitate15 ore ago

Cod Galben de CANICULĂ la Cluj. Se anunță temperaturi de 35 de grade. RECOMANDĂRI

Începând de miercuri, la Cluj va fi valabil un cod galben de caniculă, timp de trei zile. Se vor înregistra...

Actualitateo zi ago

Nou record pentru Salina Turda: peste 10.000 de vizitatori de Rusalii. Primarul transmite doar cuvinte de laudă

A fost stabilit un nou record de vizitare al Salinei Turda în minivacanța de Rusalii. Peste 10.000 de turiști, veniți...

Actualitateo zi ago

Au fost anunțați primii artiști care vin la Untold 2021. Unul dintre ei e Tyga

Dimitri Vegas & Like Mike, Martin Garrix și David Guetta vor urca pe scena principală de la Untold 2021, anunță...

Actualitateo zi ago

Green Report: 9 tendințe care arată realitatea dură a schimbărilor climatice

Deja nu mai este un secret că Pământul se încălzește. Zeci de ani de date științifice, inclusiv imagini din satelit, arată...

Actualitateo zi ago

A început Evaluarea Națională pentru clasa a VIII-a. Care sunt regulile anul acesta?

Astăzi, 22 iunie 2021, s-a desfășurat prima probă scrisă la Limba și literatura română, din cadrul examenului de Evaluare Națională,...

Actualitateo zi ago

La Cluj se dezvoltă două proiecte de infrastructură spitalicească, unice la nivel național

Președintele Consiliului Județean Cluj, domnul Alin Tișe, a susținut marți, 22 iunie a.c., o conferință de presă în cadrul căreia...

Actualitate2 zile ago

HORNBACH deschide primul magazin la Cluj și angajează peste 100 de persoane

Primul magazin de bricolaj al grupului german Hornbach, din municipiul Cluj-Napoca, va fi ridicat pe o suprafață pe 4 ha...

Actualitate2 zile ago

Vești bune! Și Italia renunță la MASCĂ în aer liber

Italienii se pregătesc să renunțe la purtarea măștii în aer liber. De luni, 28 iunie, va fi ridicată această obligație, a...

Actualitate2 zile ago

Emil Boc a felicitat echipa de baschet U – BT Cluj-Napoca pentru obținerea unui nou titlu național

Primarul Emil Boc a felicitat echipa de baschet U – BT Cluj-Napoca pentru obținerea unui nou titlu de campioni naționali....

Actualitate2 zile ago

Femeie lovită de autobuz la Cluj. Traversa neregulamentar!

Accident grav pe strada Regele Ferdinand din Cluj-Napoca. Un șofer de autobuz a lovit o femeie care nu traversa regulamentar...

Tendințe