fbpx
Connect with us

Actualitate

Un nou val, România înregistrează peste 6000 de cazuri de COVID-19, în doar 24 de ore

Published

on

cazuri-de-covid-in-romania
Până astăzi, 30 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 946.647 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

845.357 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.204 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba181901083,68
2.Arad204011243,48
3.Argeș23694962,34
4.Bacău23173952,07
5.Bihor247751732,90
6.Bistrița-Năsăud10143622,28
7.Botoșani12653721,96
8.Brașov386372615,16
9.Brăila11472682,89
10.Buzău10748521,44
11.Caraș-Severin9436401,89
12.Călărași8846602,39
13.Cluj483274415,90
14.Constanța378921864,24
15.Covasna6923462,52
16.Dâmbovița20511982,69
17.Dolj23409592,89
18.Galați237611413,01
19.Giurgiu9630433,41
20.Gorj8553262,16
21.Harghita6978321,18
22.Hunedoara196371374,71
23.Ialomița9416742,37
24.Iași382901662,47
25.Ilfov392675719,12
26.Maramureș19239681,75
27.Mehedinți7170342,23
28.Mureș20279962,30
29.Neamț16367762,10
30.Olt12844411,77
31.Prahova300601402,04
32.Satu Mare11737802,29
33.Sălaj9622413,02
34.Sibiu230821153,43
35.Suceava22754601,04
36.Teleorman116121062,57
37.Timiș486382856,00
38.Tulcea7344562,30
39.Vaslui14579801,52
40.Vâlcea14170672,91
41.Vrancea9302531,27
42.Mun. București15834613317,02
43.Cazuri noi nealocate pe județe4740*244 
TOTAL946.6476.204 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.443 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA31
2ARAD23
3ARGEŞ16
4BACĂU29
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI15
8BRĂILA11
9BRAŞOV36
10BUZĂU23
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ40
14CONSTANŢA136
15COVASNA19
16DÂMBOVIŢA19
17DOLJ22
18GALAŢI52
19GIURGIU16
20GORJ29
21HARGHITA13
22HUNEDOARA52
23IALOMIŢA32
24IAŞI64
25ILFOV54
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI218
29MUREŞ43
30NEAMŢ34
31OLT16
32PRAHOVA22
33SĂLAJ18
34SATU MARE24
35SIBIU24
36SUCEAVA22
37TELEORMAN45
38TIMIŞ81
39TULCEA8
40VÂLCEA30
41VASLUI12
42VRANCEA44
 Total1443

Până astăzi, 23.409 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.03.2021 (10:00) – 30.03.2021 (10:00) au fost raportate 175 de decese (104 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 51 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 59 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 decese la categoria de peste 80 de ani.

170 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.257. Dintre acestea, 1.405 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.685.665 de teste RT-PCR și 591.149 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.234 de teste RT-PCR (17.254 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.980 la cerere) și 13.153 de teste rapide antigenice.

Sursa: Stiripesurse.ro

Citeste si: Primarul Timișoarei Dominic Fritz, despre proteste: Sunt incitări la ură și discriminare împotriva străinilor și împotriva cadrelor medicale

Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele Știri

-15 ore ago

Ziua Interacțiunii Om-Animal, în campusul USAMV Cluj-Napoca, de 1 Iunie

Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) din Cluj-Napoca și Universitatea Babeș-Bolyai (UBB) se bucură să anunțe că, după...

Actualitate15 ore ago

ACȚIUNI PENTRU PREVENIREA RĂSPÂNDIRII VIRUSULUI COVID-19 ÎN JUDEȚUL CLUJ

La data de 13 mai, sub autoritatea Instituţiei Prefectului, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Cluj, alături de jandarmi...

Actualitate16 ore ago

Cluj: s-au reluat lucrările de modernizare pe drumul județean 161C Iclod – Aluniș – Corneni, în vederea finalizării investiției

Consiliul Județean Cluj a reluat lucrările de reabilitare și modernizare pe drumul județean 161C Iclod – Aluniș – Corneni, în...

Actualitate16 ore ago

Stadiul lucrărilor la podul din localitatea Bulz

În această săptămână au fost montate cele 14 grinzi, câte șapte pe fiecare deschidere, care susțin trecerea de pe un...

Actualitate16 ore ago

Doru Octavian Dumitru – Show de comedie la Câmpia Turzii

ONE MAN SHOW – DORU OCTAVIAN DUMITRU Avem deosebita plăcere de a vă invita la destindere și terapie de grup...

Cultură16 ore ago

Exclusiv „Rețeaua de idoli”. Stategia Paulei Seling pentru a fi în top la Eurovision

Eurovision 2021 este pe cale să înceapă și doar câteva zile ne mai despart până când România va performa pe...

Actualitate16 ore ago

Liderii PNL împreună cu primarul Dorin Lojigan au vizitat azi Parcul Industrial din Câmpia Turzii

Ludovic Orban, Daniel Buda și alți lideri PNL au vizitat astăzi Parcul Industrial din Câmpia Turzii, unul dintre polii de...

Actualitate16 ore ago

36 cazuri noi de Covid la Cluj din peste 1.600 de teste

SITUAȚIE MĂSURI COVID-19 – JUDEȚUL CLUJ🔴 Efective angrenate (polițiști, jandarmi, ISU și SAJ) – 456;🔴 Persoane verificate cu privire la...

Actualitate16 ore ago

Reguli și măsuri de protejare a vieții și bunurilor în caz de viituri și inundații.

Având în vedere avertizarea hidrologică –Cod Galben, emisă de Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor, valabilă pentru județul...

Actualitate18 ore ago

VACCINARE de neuitat la Castelul Bran. Te încumeți?

🧛🏻‍♂️ Vaccinări de neuitat!📷 Castelul Bran, Castelul Corvinilor, Faleza din Constanta sau stadionul emblemă al Olteniei sunt doar câteva locații...

Actualitate18 ore ago

Marea relaxare începe în etape, din 15 mai. Ce restricții vor fi eliminate?

Începând cu data de 15 mai se vor lua, gradual, în etape, măsuri de relaxare a restricțiilor impuse de autorități...

Actualitate18 ore ago

INUNDAȚII istorice în Satu Mare. Zeci de persoane au fost evacuate din calea dezastrului

Mai multe localități din județul Satu Mare, între care Rătești, Stâna și Bold, au fost afectate de precipitațiile abundente din...

Actualitate18 ore ago

Nunți și botezuri DOAR cu persoane vaccinate?! Vezi explicația premierului Cîțu!

Premierul Florin Cîțu a explicat, vineri, modalitatea prin care petrecerile private de nuntă și botez vor putea fi organizate fără...

Actualitate18 ore ago

Ziua Interacțiunii Om-Animal (ZIOA) revine în campusul USAMV Cluj-Napoca, de 1 Iunie – Ziua Internațională a Copilului

Ziua Interacțiunii Om-Animal (ZIOA) revine în campusul USAMV Cluj-Napoca, de 1 Iunie – Ziua Internațională a Copilului Universitatea de Științe Agricole...

Actualitate20 de ore ago

Amplă acțiune de control desfășurată de Registrul Auto Român în vestul țării

Amplă acțiune de control desfășurată de Registrul Auto Român în vestul țării Scopul nostru este acela de a înlătura din...

Actualitate20 de ore ago

“Pășește cu încredere în școală”, un nou proiect CSR care vizeaza cresterea calitatii conditiilor de invatamant

13.05.2021. Pentru a sustine institutii cu resurse limitate si pentru a celebra primii 30 ani de existenta, incepand din acest...

Actualitateo zi ago

Ludovic Orban vine la Turda și Câmpia Turzii. Vezi care este motivul!

Președintele Camerei Deputaților ajunge mâine în zona Turda-Câmpia Turzii. În cele două orașe va avea întâlniri cu reprezentanții administrației locale,...

Actualitateo zi ago

Câmpia Turzii mai unită ca oricând, Câmpia Turzii se vaccinează! Vaccinează-te și TU!

Câmpia Turzii mai unită ca oricând, Câmpia Turzii se vaccinează! Vaccinează-te și TU! O campanie inițiată de Primăria Municipiului Câmpia...

Businesso zi ago

Cel mai cunoscut impresar din România, Radu Groza, a spus lucruri șocante despre perioada în care a avut COVID-19! ”M-am speriat foarte tare”!

Radu Groza, cel mai cunoscut impresar din România, face declarații cutremurătoare despre infectarea cu virusul COVID-19. Radu Groza a avut...

Actualitate2 zile ago

Ultima oră: Președintele anunță relaxarea restricțiilor. Se renunță la MASCĂ și carantina de noapte, din acest weekend…

Președintele Klaus Iohannis a anunțat că prima etapă de relaxare a restricțiilor va avea loc chiar în acest weekend. Este...

Tendințe