LIVE TEXT. Halep – Stephens, azi, de la 16.00, în finala Roland Garros

„Festivalul Jazz in the park” sărbătorește Centenarul prin concerte de muzică românească la miezul nopți
9 iunie 2018
Festivalul OPERA APERTA 2018 se amână

LIVE TEXT, 18: 15, Simona Halep a câștigat Roland Garros-ul.

LIVE TEXT, 18:13, 5-1, Break Stephens, jucătoarea americană a luptat brusc pentru acest break. Simona va servi pentru câștigarea trofeului.

LIVE TEXT, 18: 05, 5-0,Game Simona, românca fiind tot mai aproape de marele trofeu.

LIVE TEXT, 18:02, 4-0, Break Simona , astfel câștigând trei schimburi fabuloase și wow. Simona Halep se apropie din ce în ce mai mult de victorie.

LIVE TEXT, 17: 56, 3-0, Game Halep, merge cu pași mici și siguri spre victorie. Simona nu s-a panicat deloc, și-a dozat efortul cât a trebuit și o mai desparte doar trei game-uri de câștiarea titlului.

LIVE TEXT 17: 50, 2-0, Break Halep.  Stephens nu prea mai reușește să îi țină piept Simonei , românca jucând foarte bine și reușind să facă breake-ul.

LIVE TEXT, 17: 47, 1-0, Game  Simona reuşeşte să câştige primul game din setul decisiv. Românca a atacat-o pe adversa sa foarte agresiv şi furind, americanca rămănând fără soluţii.

LIVE TEXT 17:45, Simona Halep începe setul decisiv la serviciu.

LIVE TEXT, 17:40, 6-4, Break Simona Halep este favorita şi se pare că avem un set decisiv. Încet, încet, Simona se îndreaptă spre victorie.

LIVE TEXT, 17: 36, 5-4, Game Simona, românca reuşind să câştige două puncte după o lovitură ofensivă a americancei. Simona reuşeşte să se menţină , joacă din ce în ce mai bine. Stephens având câteva erori forţate. Simona este pe punctul de câştiga setul doi. Este un game tensionat şi foarte interesant.

LIVE TEXT, 17: 35, 4-4, Game Stephens, americanca reuşind să o egaleze pe Simona.

LIVE TEXT, 17: 30, 4-3, Break Stephens, jucătoarea americană reuşind să îşi revină şi reintră în set. Americanca reuşeşte să facă un forehand şi astfel face un break.

LIVE TEXT, 17:20, 4-2, Break Halep, reuşind să joace din ce în ce mai bine. Stephens începe să îşi piardă din forţă şi nu o mai ajunge din urmă pe Simona. Se pare, că Simona şi-a revenit şi se îndreaptă spre victorie.

LIVE TEXT 17: 12, 3-2, Game Halep, românca noastră conducând cu 30-0, Simona reuşind să facă break, la 0. Este primu game pe care Simona îl câştigă împotriva adversarei. Simona Halep începe să îşi revină şi este încurajată de cei din galerie. Darren Cahill o aplaudă pe Simona în picioare, ceea ce îi dă româncei curaj.

LIVE TEXT 17: 10, 1-2, Game Halep, Simona lupă ca să câştige primul game la serviciu din setul secund. Halep reuşeşte să închidă game-ul cu forehand ofensiv lângă fileu. Simona Halep preia conducerea, joacă din ce în ce mai bine, Stephens rămănând în urmă.

LIVE TEXT 17:05, 0-2, Game Stephens, jucătoare americancă reușind să returneze toate mingile Simonei. Halep a condus la început gameul cu 30-o, dar pe parcurs a pierdut teren.Din păcate, Simona nu are perspective foarte bune.

LIVE TEXT 17:02, Break Stephens, americanca reușind să câștige primul set. Își ia timpul necesar pentru lovituri, răspunde la toate loviturile de minge ale Simonei și reușește aproape mereu să o destabilizeze pe Simona.

LIVE TEXT 17:00, a început al doi set, Simona Halep reușind să dea o primă lovitură foarte bună.

S-a încheiat primul set. Simona Halep are șanse mari, în continuare să câștige meciul și să o ajungă din urmă pe adversara sa.

LIVE TEXT 16: 55,  6-3, Set Stephens a câștigat primul set. Stephens a jucat perfect, Simona nereușind să adjudece setul.

LIVE TEXT 16:48, 5-3 Halep, reușind să se mențină în primul set. Adversara Simonei își păstrează calmul.

LIVE TEXT 16: 43, 5-2 Stephens conduce în acest moment primul set. Simona se luptă pentru preluarea inițiativei, controlul total al partidei fiind deținut de Sloane Stephens.

LIVE TEXT 16: 40, 4-2 Halep, jucătoarea noastră încearcă să se mențină în primul set și câștigă game-ul.  Halep a fost condusă cu 30-0, a fost egalată dar nu s-a dat bătută.

LIVE TEXT 16: 35, 4-1 Stephens, adversara Simonei conducând în acest moment jocul.  Stephens consolidează bine break-ul . Simona Halep are 7 erori neforțate, pe când adversa sa nu are nici una. Simona Halep are șanse să o ajungă din urmă pe adversara sa.

LIVE TEXT 16: 30, 1-3, Break Stephens: Simona a realizat o execuție , un forehamd dintr-un unghi imposibil. Stephens a jucat foarte solid și bine, a reușit să facă breake-ul profitând de o eroare a Simonei.

LIVE TEXT 16: 25  1-2, Game Stephnes, preia avantajul în primul set dupa ce a adjudecat un game la 30. Simona încă nu lovește atât de tare pe cât ar trebui. Dar, poate fi doar o strategie de moment. Halep permite adversarei să dicteze ritmul schimburilor. Stephens joacă destul de bine și reușește să livreze lovituri puternice în backhand cât și în forehand.

LIVE TEXT 16:22 1-1, Game Simona face primul serviciu al partidei.  Adversara Simonei este foarte hotărâtă în lovituri dar Halep contracareează .

LIVE TEXT 16:17  0-1 Game Stephens, adversara Simonei a adjudecat primul game al partidei. Loviturile Simonei au fost destul de nehotărâte și s-au comis două erori. Stephens a câștigat game-ul la 15 și a finalizat cu un backhand în lung de linie.

LIVE TEXT 16:07: Simona Halep conduce cu 5-2 pe jucătoarea spaniolă Stephnes, jucăoare română câștigând ambele întâlniri pe zgură.

LIVE TEXT 15:50: Simona Halep se pregătește de meciul ce va urma. În aproximativ 10 minute, Simona va intra în unul dintre meciurile decisive din cariera sa. În momentele de dinaintea meciului, familia și antrenorul sunt lângă ea, îi oferă tot suportul de care are nevoie.  Hai, Simona!

Simona Halep și Sloane Stephens vor juca azi de la ora 16.00 în finala Roland Garros. Românca Simona Halep este locul 1 WTA și s-a calificat pentru a treia oară în finala turneului de la Roland Garros, după ce învins-o pe Garbine Muguruza, joi cu scorul de 6-1, 6-1.

Simona Halep este locul 1 WTA iar Garbine Mugurza este locul 3 WTA, două jucătoare puternice care își doresc titlu de Grand Slam. Pentru Simona Halep este a patra finală din carieră la un turneu de Grand Slam și a doua din anul acesta, după Australian Open. Românca noastră pentru că a ajuns în finala celei mai mari competiții în tenis, își va păstra locul I WTA.

Lungul drum spre titlu de Grand Slam.Traseul jucătoarelor

Să ajungi atât de aproape de marele titlu Grand Slam înseamnă să parcurgi un lung drum, anevoios și mai ales să ai multă ambiție. Simona Halep dar și Sloane Stephens au parcurs un lung drum pentru a ajunge aici. Traseul româncei noastre a fost lung și anevoios până în finala Frecnch Open. Simona Halep, locul I WTA, are 8 ore și 45 de minute pentrecute pe teren și uimitoarele rezultate:

Turul I – Alison Riske (SUA), locul 83 WTA, scor 2-6, 6-1, 6-1, într-o oră şi 24 de minute;
Turul II – Taylor Townsens (SUA), locul 72 WTA, scor 6-3, 6-1, 1h08;
Turul III – Andrea Petkovic (Germania), locul 107 WTA, scor 7-5, 6-0, 1h28;
Optimi de finală – Elise Mertens (Belgia), locul 16 WTA, scor 6-2, 6-1, 0h59;
Sferturi de finală – Angelique Kerber (Germania), locul 12 WTA, scor 6-7 (2), 6-3, 6-2, 2h14;
Semifinale – Garbine Muguruza (Spania), locul 3 WTA, scor 6-1, 6-4, 1h32.

Sloane Stephens, locul 10 WTA are 7 ore și 32 de minute pe teren și a învins pe:

Turul I – Arantxa Rus (Olanda), locul 106 WTA, scor 6-2, 6-0, 0h49;
Turul II – Magdalena Frech (Polonia), locul 136 WTA, scor 6-2, 6-2, 1h02;
Turul III – Camila Giorgi (Italia), locul 57 WTA, scor 4-6, 6-1, 8-6, 2h26;
Optimi de finală – Anett Kontaveit (Estonia), locul 24 WTA, scor 6-2, 6-0, 0h52;
Sferturi de finală – Daria Kasatkina (Rusia), locul 14 WTA, scor 6-3, 6-1, 1h10;
Semifinale – Madison Keys (SUA), locul 13 WTA, scor 6-4, 6-4, 1h13.

Simona Halep și Sloane Stephens cu siguranță vor avea un meci care va ține cu sufletul la gură telespectatorii. Cum va decurge meciul? Cine va câștiga marele Grand Slam veți putea afla în timp real de la noi.